Още нещо, което прави лесно разпознаването на спешълти кафето са точките, които са му поставени от Асоциацията по Специално Кафе. Професионалистите там оценяват вкусът и качеството на кафето по възможно най-обективен начин. В общи линии, за да се нарече кафе специално, то трябва да събере над 80 точки (от 100).
А в защита на казаното до сега си поговорихме с нашия приятел и партньор Янис Талумис, който потвърди всичко споменато като наблегна на важността на вкуса и аромата. За разлика от комерсиалното кафе, спешълти кафето се пакетира в по-малки количества и се пече в по-малки пекарни, а зърната никога не са смляни и разнообразието от сортове и вкусове е много по-голямо от това на масово предлаганите кафета.
Новобранец в света на спешълти кафето първо трябва да отвори мирогледа си и да разбере, че едно кафе не трябва да притежава горчив вкус. Щом разбереш това само чрез опитване на нови и нови кафета, ще откриеш нови и нови вкусове. Хвърли един поглед на колелото на вкусовете, открити досега:
Всъщност, това са всички вкусове, които професионалните любители на кафето са открили докато опитват кафета от целия свят, изпечени по различни начини и с различни зърна.
В крайна сметка, може би най-лесният начин да се обясни спешълти кафето на тепърва навлизащите в света му е чрез аналогия с виното. Има вина от различни региони, различни сортове грозде, различни методи на производство, сомелиери, които го дегустират и оценяват, но нещото, което не трябва да се забравя е, че спешълти кафето може да бъде сравнено и с готвенето. Това е така, защото ако спешълти кафето не е приготвено от с нужните умения, то дори пакет от най-доброто кафе на света може лесно да бъде провалено!
Източници:
1. https://www.perfectdailygrind.com/2015/08/managing-expectations-how-to-introduce-customers-to-third-wave-coffee/
2. http://scaa.org/?page=RicArtp2
3. http://www.coffeereview.com/coffee-reference/coffee-basics/introduction/specialty-vs-commercial/